Vaše cena | 268,00 Kč |
Vaše cena bez DPH | 268,00 Kč |
Dostupnost | Skladem > 5 ks |
Odesíláme ve středu 29.1. |
Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi.
Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli - a to až do roku 1990 - být více, než jen oficiálně "neviditelní" nositelé hrdosti na svůj vlastní původ. Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno "od nás" nebo "z nás") vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( - a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
Knihu otevírají dva rozsáhlé rozhovory se dvěma romskými osobnostmi střední generace - s bývalou romskou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a aktivistou, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.
Kniha získala Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2018, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií. Smyslem soutěže je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví - při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví.
Projekt Amendar má dvě části, knihu, za jejíž grafikou stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a ke které doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Druhou částí projektu jsou webové stránky www.amendar.cz. Výhodou této webové galerie je možnost jejího doplňování a rozšiřování. "Rozhodli jsme se nedokončený projekt Nečasovy Galerie romských osobností vydat ze dvou důvodů," říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. "Tím prvním je fakt, že česká společnost stále nemá představu o tom, jak intenzivně se Romové do celospolečenského života zapojují, ať už ve svých profesích, často velmi prestižních, tak i skrze své umělecké, sportovní nebo občanské aktivity. Tím druhým je pak signál dovnitř romské komunity. Vydáním knihy vzdáváme všem aktivním osobnostem hold."
Autor: Jana Horváthová, Alica Sigmund Heráková, Alica Sigmund Heráková